TE Connectivity HSA53R3J, 3.3 Ω 10 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 720-4739Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: HSA53R3J
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
3.3Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
10W
Series
HSA05
Packaging
Loose Piece Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
31mm
Overall Height
9mm
Overall Width
17mm
Standards/Approvals
EU RoHS, China RoHS 2, EU REACH, EU ELV
Product details
10W Aluminium housed wirewound resistor, HSA Series
Braking resistor
Balancing resistor
Capacitor charging & discharging
Crowbar
Filter
Electrical Machinery general use
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
2.416 OMR
2.416 OMR Each (ex VAT)
2.537 OMR
2.537 OMR Each (inc. VAT)
Select packaging type
2.416 OMR Each (ex VAT)
2.537 OMR Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
Specifications
Resistance
3.3Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
10W
Series
HSA05
Packaging
Loose Piece Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
31mm
Overall Height
9mm
Overall Width
17mm
Standards/Approvals
Product details