TE Connectivity THS251R0J, 1 Ω 25 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 754-7830Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: THS251R0J
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
25W
Series
THS25
Packaging
Loose Piece Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
51mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
250°C
Overall Height
15mm
Overall Width
28mm
Standards/Approvals
RoHS
Country of Origin
India
Product details
25W Aluminium housed wirewound power resistors - THS25 Series
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO, 1 Ω 25 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
2.280 OMREach (In a Pack of 5) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
3.397 OMR
3.397 OMR Each (ex VAT)
3.567 OMR
3.567 OMR Each (inc. VAT)
Select packaging type
3.397 OMR Each (ex VAT)
3.567 OMR Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Resistance
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
25W
Series
THS25
Packaging
Loose Piece Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
51mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
250°C
Overall Height
15mm
Overall Width
28mm
Standards/Approvals
RoHS
Country of Origin
India
Product details