TE Connectivity, 68Ω 50W Wire Wound Chassis Mount Resistor THS5068RJ ±5%
RS Stock No.: 754-7376Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: THS5068RJ
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
68Ω
Power Rating
50W
Series
THS50
Package/Case
Aluminium Housed
Tolerance
±5%
Technology
Wire Wound
Termination Style
Solder Lug
Minimum Temperature Coefficient
-50ppm/°C
Maximum Temperature Coefficient
+50ppm/°C
Country of Origin
India
Product details
50W Aluminium housed wirewound power resistors - THS50 Series
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO, 68 Ω 50 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
2.669 OMREach (In a Pack of 5) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
1.507 OMR
1.507 OMR Each (ex VAT)
1.582 OMR
1.582 OMR Each (inc. VAT)
Select packaging type
1.507 OMR Each (ex VAT)
1.582 OMR Each (inc. VAT)
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Resistance
68Ω
Power Rating
50W
Series
THS50
Package/Case
Aluminium Housed
Tolerance
±5%
Technology
Wire Wound
Termination Style
Solder Lug
+50ppm/°C
Country of Origin
India
Product details