Texas Instruments TL5001CP, PWM Controller, 40 V, 500 kHz 8-Pin, PDIP
RS Stock No.: 200-6779Brand: Texas InstrumentsManufacturers Part No.: TL5001CP
brand-logo
View all in PWM
Technical Document
Specifications
Maximum Switching Frequency
500 kHz
Maximum Supply Current
2.1 mA
Output Voltage
1 to 50 V
Output Current
3 A
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Package Type
PDIP
Pin Count
8
Dimensions
9.81 x 6.35 x 4.57mm
Length
9.81mm
Width
6.35mm
Height
4.57mm
Minimum Operating Temperature
-20 °C
Maximum Operating Temperature
+85 °C
Maximum Operating Supply Voltage
40 V
Product details
DC/DC Buck/Boost, Inverting Controllers (External Switch), Texas Instruments
DC/DC Controllers (External Switch), Texas Instruments
Click here to find out more
You may be interested in
View all in PWM
Stock information temporarily unavailable.
1.304 OMR
1.304 OMR Each (ex VAT)
1.369 OMR
1.369 OMR Each (inc. VAT)
Select packaging type
1.304 OMR Each (ex VAT)
1.369 OMR Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Maximum Switching Frequency
500 kHz
Maximum Supply Current
2.1 mA
Output Voltage
1 to 50 V
Output Current
3 A
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Package Type
PDIP
Pin Count
8
Dimensions
9.81 x 6.35 x 4.57mm
Length
9.81mm
Width
6.35mm
Height
4.57mm
Minimum Operating Temperature
-20 °C
Maximum Operating Temperature
+85 °C
40 V