Texas Instruments TPS40055PWP DC-DC, Buck Controller 5-Channel 16-Pin, HTSSOP
RS Stock No.: 661-8486Brand: Texas InstrumentsManufacturers Part No.: TPS40055PWP
brand-logo
View all in Voltage Controllers
Technical Document
Specifications
Product Type
Buck Controller
Sub Type
Buck Controller
Current Conversion Type
DC-DC
Switching Frequency
1MHz
Mount Type
Surface
Package Type
HTSSOP
Pin Count
16
Output Current
200μA
Maximum Duty Cycle
94%
Length
6.6mm
Height
1.2mm
Standards/Approvals
RoHS, REACH
Series
TPS4005
Maximum Operating Temperature
85°C
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Input Voltage
40V
Automotive Standard
No
Minimum Input Voltage
8V
Product details
DC/DC Step-Down (Buck) Controllers (External Switch), Texas Instruments
DC/DC Controllers (External Switch), Texas Instruments
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
3.397 OMR
3.397 OMR Each (ex VAT)
3.567 OMR
3.567 OMR Each (inc. VAT)
Select packaging type
3.397 OMR Each (ex VAT)
3.567 OMR Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
Product Type
Sub Type
Current Conversion Type
DC-DC
Switching Frequency
1MHz
Mount Type
Surface
Package Type
HTSSOP
Pin Count
16
Output Current
200μA
Maximum Duty Cycle
94%
Length
6.6mm
Height
1.2mm
Standards/Approvals
RoHS, REACH
Series
TPS4005
Maximum Operating Temperature
85°C
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Input Voltage
40V
Automotive Standard
No
Minimum Input Voltage
8V