TRACOPOWER Embedded Switch Mode Power Supply SMPS, TXL 060-0524DI, 5 V dc, 24 V dc, 2.2 A, 6 A, 60W, Dual Output, 120
RS Stock No.: 418-2263Brand: TRACOPOWERManufacturers Part No.: TXL 060-0524DI
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Output Voltage
5 V dc, 24 V dc
Output Current
2.2 A, 6 A
Power Rating
60W
Number of Outputs
2
Input Voltage
120 → 375 V dc, 85 → 264 V ac
Mounting Type
Chassis Mount
Package Type
Enclosed
Length
169mm
Width
95mm
Depth
38mm
Efficiency
70 → 84%
Minimum Temperature
-10°C
Weight
700g
Maximum Temperature
+70°C
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details
15W to 600W, Universal Input, Single/Multi Output, TXL Series
Wide range universal input
Compact design, metal case
Easy installation - screw terminals
Short circuit and overvoltage protection
Power factor correction to EN 61000-3-2 (PFC)
EMI/EMC complies to EN 50081-1 and EN 50082-1
Approvals
UL, cUL, CB report
Standards
UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1 2nd edition
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
42.787 OMR
42.787 OMR Each (ex VAT)
44.926 OMR
44.926 OMR Each (inc. VAT)
42.787 OMR Each (ex VAT)
44.926 OMR Each (inc. VAT)
QuantityUnit price
Specifications
Output Voltage
5 V dc, 24 V dc
Output Current
2.2 A, 6 A
Power Rating
60W
Number of Outputs
2
Input Voltage
120 → 375 V dc, 85 → 264 V ac
Mounting Type
Chassis Mount
Package Type
Enclosed
Length
169mm
Width
95mm
Depth
38mm
Efficiency
70 → 84%
Minimum Temperature
-10°C
Weight
700g
Maximum Temperature
+70°C
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details