TRACOPOWER Embedded Switch Mode Power Supply SMPS, TXL 100-0524DI, 5 V dc, 24 V dc, 3.5 A, 12 A, 100W, Dual Output, 85
RS Stock No.: 418-2358Brand: TRACOPOWERManufacturers Part No.: TXL 100-0524DI
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Output Voltage
5 V dc, 24 V dc
Output Current
3.5 A, 12 A
Power Rating
100W
Number of Outputs
2
Input Voltage
85 → 264V ac
Mounting Type
Chassis Mount
Package Type
Enclosed
Length
208mm
Width
95mm
Depth
38mm
Efficiency
70 → 84%
Maximum Temperature
+70°C
Minimum Temperature
-10°C
Weight
800g
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details
15W to 600W, Universal Input, Single/Multi Output, TXL Series
Wide range universal input
Compact design, metal case
Easy installation - screw terminals
Short circuit and overvoltage protection
Power factor correction to EN 61000-3-2 (PFC)
EMI/EMC complies to EN 50081-1 and EN 50082-1
Approvals
UL, cUL, CB report
Standards
UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1 2nd edition
Click here to find out more
You may be interested in
TRACOPOWER, TXLN 080-215, 9A
35.225 OMREach (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
53.587 OMR
53.587 OMR Each (ex VAT)
56.266 OMR
56.266 OMR Each (inc. VAT)
56.266 OMR Each (inc. VAT)
QuantityUnit price
Click here to find out more
You may be interested in
TRACOPOWER, TXLN 080-215, 9A
Technical Document
Specifications
Output Voltage
5 V dc, 24 V dc
Output Current
3.5 A, 12 A
Power Rating
100W
Number of Outputs
2
Input Voltage
85 → 264V ac
Mounting Type
Chassis Mount
Package Type
Enclosed
Length
208mm
Width
95mm
Depth
38mm
Efficiency
70 → 84%
Maximum Temperature
+70°C
Minimum Temperature
-10°C
Weight
800g
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details
Wide range universal input
Compact design, metal case
Approvals
UL, cUL, CB report
Standards
TRACOPOWER, TXLN 080-215, 9A