Turck NI30U-M30-AP6X-H1141 Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 x 1.5 PNP Uprox 30V 30 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 227-185Brand: TurckManufacturers Part No.: NI30U-M30-AP6X-H1141
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Turck
Product Type
Proximity Sensor
Thread Size
M30 x 1.5
Body Style
Threaded Barrel
Length
62mm
IP Rating
IP68
Mount Type
Non-Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Chrome Plated Brass
Materials Detected
Metal
Maximum Detection
30mm
Minimum Operating Temperature
-30°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
cULus
Maximum Switching Frequency
1kHz
Shielding
Unshielded
Series
Uprox
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Germany
Product details
Uprox+ Factor 1 Barrel
High impact and thermal resistance
Uprox Range
Click here to find out more
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
78.966 OMR
78.966 OMR Each (ex VAT)
82.914 OMR
82.914 OMR Each (inc. VAT)
78.966 OMR Each (ex VAT)
82.914 OMR Each (inc. VAT)
Specifications
Brand
Turck
Product Type
Proximity Sensor
Thread Size
M30 x 1.5
Body Style
Threaded Barrel
Length
62mm
IP Rating
IP68
Mount Type
Non-Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Chrome Plated Brass
Materials Detected
Metal
Maximum Detection
30mm
Minimum Operating Temperature
-30°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
cULus
Maximum Switching Frequency
1kHz
Shielding
Unshielded
Series
Uprox
Switching Current
200mA