Vishay 22μF Electrolytic Capacitor 35V dc, Through Hole - 516D226M035JL6AE3
RS Stock No.: 855-6211Brand: VishayManufacturers Part No.: 516D226M035JL6AE3
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
22µF
Voltage
35V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
5 x 12mm
Height
12mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Ripple Current
70mArms
Leakage Current
4 μA
Tolerance
±20%
Series
516D
Country of Origin
Japan
Product details
Vishay 516D Series
Reduced leakage current
Non-solid electrolyte
Charge and discharge proof
Axial 85°C
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO 22 μF Capacitor 35 V dc, Through Hole Axial
0.207 OMREach (In a Pack of 25) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
P.O.A.
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
22µF
Voltage
35V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
5 x 12mm
Height
12mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
5mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Ripple Current
70mArms
Leakage Current
4 μA
Tolerance
±20%
Series
516D
Country of Origin
Japan
Product details
Vishay 516D Series
Reduced leakage current
Non-solid electrolyte
Charge and discharge proof
Axial 85°C