Vishay 6800μF Electrolytic Capacitor 10V dc, Through Hole - MAL203854682E3
RS Stock No.: 684-1908Brand: VishayManufacturers Part No.: MAL203854682E3
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
6800µF
Voltage
10V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 25mm
Height
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
3500h
Lead Pitch
7.5mm
Ripple Current
2.22A
Leakage Current
680 μA
Tolerance
±20%
Series
038 RSU
Product details
038 RSU series radial
Ultra miniature radial electrolitic capacitor
Insulated with blue vinyl sleeve
General purpose use, industrial, automotive, consumer, and audio-video
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
1.854 OMR
0.371 OMR Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
1.947 OMR
0.390 OMR Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
6800µF
Voltage
10V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
16 (Dia.) x 25mm
Height
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
16mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
3500h
Lead Pitch
7.5mm
Ripple Current
2.22A
Leakage Current
680 μA
Tolerance
±20%