Vishay 220μF Electrolytic Capacitor 400V dc, Through Hole - MAL215946221E3
RS Stock No.: 749-2368Brand: VishayManufacturers Part No.: MAL215946221E3
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
220µF
Voltage
400V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
25 (Dia.) x 45mm
Height
45mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
25mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
2000 h, 5000 h, 500000 h
Lead Pitch
10mm
Ripple Current
1.15A
Leakage Current
0.88 mA
Tolerance
±20%
Series
159 PUL-SI
Equivalent Series Resistance
470mΩ
Product details
159 Series
159 PUL-SI Polarized Aluminium Capacitors Power Ultra Long Life Snap-In
These are non-solid electrolyte
Low ESR, high ripple current capability
High reliability
Useful life is 3000h to 5000h at 105°C
Available up to 500V
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
3.510 OMR
3.510 OMR Each (ex VAT)
3.686 OMR
3.686 OMR Each (inc. VAT)
Select packaging type
3.510 OMR Each (ex VAT)
3.686 OMR Each (inc. VAT)
Select packaging type
Specifications
Brand
Vishay
Capacitance
220µF
Voltage
400V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
25 (Dia.) x 45mm
Height
45mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
25mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
2000 h, 5000 h, 500000 h
Lead Pitch
10mm
Ripple Current
1.15A
Leakage Current
0.88 mA
Tolerance
±20%
Series
159 PUL-SI
Equivalent Series Resistance
470mΩ
Product details
159 Series
High reliability
Available up to 500V