XP Power Switching Power Supply, ECH450PS54-EF 54V dc, 8.33A, 450 W, Input 264V ac to 264V ac
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
54V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Screw
Power
450W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
8.33A
Maximum Operating Temperature
70°C
Weight
1.46lb
Standards/Approvals
RoHS
Efficiency
94%
Maximum Input Voltage
264V ac
Series
ECH450
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
264V ac
Country of Origin
China
Stock information temporarily unavailable.
120.688 OMR
120.688 OMR Each (ex VAT)
126.722 OMR
126.722 OMR Each (inc. VAT)
120.688 OMR Each (ex VAT)
126.722 OMR Each (inc. VAT)
QuantityUnit price
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
54V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Screw
Power
450W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
8.33A
Maximum Operating Temperature
70°C
Weight
1.46lb
Standards/Approvals
RoHS
Efficiency
94%
Maximum Input Voltage
264V ac
Series
ECH450
Hazardous Area Certification
No
Minimum Input Voltage
264V ac