XP Power Switching Power Supply, ECL30UD02-P 2 Output 15V dc, 1A, 30 W, Input 85V ac to 264V ac
RS Stock No.: 122-7789Brand: XP PowerManufacturers Part No.: ECL30UD02-P
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
15V dc
Number of Outputs
2
Mount Type
PCB
Power
30W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
1A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
22.3mm
Length
75.2mm
Weight
60g
Standards/Approvals
Width
34.6mm
Efficiency
83%
Maximum Input Voltage
264V ac
Series
ECL
Output Current
1A
Minimum Input Voltage
85V ac
Hazardous Area Certification
No
Country of Origin
China
Product details
XP Power - ECL Series of 5-30 W AC-DC Power Supplies
The ECL series from XP Power offers an excellent range of single, dual and triple output, 5 W to 30 W, AC-DC power supplies. These ultra-compact power supplies are available in open-frame PCB, open-frame chassis mount, encapsulated PCB and encapsulated chassis mount versions. The range attributes less than 0.3 W no load input power, peak load capability and a high efficiency of up to 84%.
5 W to 30 W AC-DC power supplies
Single, dual and triple outputs
Encapsulated PCB and chassis mount versions
Open-frame PCB and chassis mount versions
Ultra-compact size
<0.3 W no load input power
Peak load capability
High efficiency up to 84%
-20 °C to +70 °C Operating temperature
XP Power
Stock information temporarily unavailable.
30.707 OMR
30.707 OMR Each (ex VAT)
32.242 OMR
32.242 OMR Each (inc. VAT)
30.707 OMR Each (ex VAT)
32.242 OMR Each (inc. VAT)
QuantityUnit price
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
15V dc
Number of Outputs
2
Mount Type
PCB
Power
30W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
1A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
22.3mm
Length
75.2mm
Weight
60g
Standards/Approvals
Width
34.6mm
Efficiency
83%
Maximum Input Voltage
264V ac
Series
ECL
Output Current
1A
Minimum Input Voltage
85V ac
Hazardous Area Certification
No
Country of Origin
China
Product details
Ultra-compact size
<0.3 W no load input power
Peak load capability
High efficiency up to 84%