XP Power Switching Power Supply, EPL225PS18 , 18V dc, 12.5A, 225W, 1 Output, 85 → 264V ac Input Voltage
RS Stock No.: 122-7636Brand: XP PowerManufacturers Part No.: EPL225PS18
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Output Voltage
18V dc
Output Current
12.5A
Power Rating
225W
Number of Outputs
1
Input Voltage
85 → 264V ac
Mounting Type
Chassis Mount
Package Type
Open Frame
Length
101.6mm
Width
50.8mm
Medical Approved
Yes
Depth
29.6mm
Minimum Temperature
-20°C
Weight
195g
Maximum Temperature
+70°C
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details
XP Power - EPL225 Series Switch Mode Power Supply
Features and Benefits
150 W convection / 225 W forced-cooled ratings.
ITE approved.
High-power density.
12 V output fan.
Up to 95% efficiency.
2" x 4" footprint, with a 1.26" low profile.
Switch Mode - XP Power
Stock information temporarily unavailable.
52.809 OMR
52.809 OMR Each (ex VAT)
55.449 OMR
55.449 OMR Each (inc. VAT)
52.809 OMR Each (ex VAT)
55.449 OMR Each (inc. VAT)
QuantityUnit price
Specifications
Output Voltage
18V dc
Output Current
12.5A
Power Rating
225W
Number of Outputs
1
Input Voltage
85 → 264V ac
Mounting Type
Chassis Mount
Package Type
Open Frame
Length
101.6mm
Width
50.8mm
Medical Approved
Yes
Depth
29.6mm
Minimum Temperature
-20°C
Weight
195g
Maximum Temperature
+70°C
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details
Features and Benefits
ITE approved.
High-power density.
12 V output fan.
Up to 95% efficiency.